סיורי סליחות מרגשים ברובע היהודי בירושלים
צילומים: אריאל גמרסני


לקראת ימי ההתחדשות והסליחות, החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים מזמינה אתכם לפסוע על אבני דרך מלאות רגש והיסטוריה, עליהן פסעו מלכי ונכבדי העיר, בסיור סליחות מרגש במיוחד.

מתחילת חודש אלול ועד יום כיפורים, הם ימי הסליחות, עוטה הרובע היהודי אווירת קדושה, הסמטאות הציוריות נמלאות צלילי פיוטים. רחובות העיר העתיקה מתמלאים ישראלים שבאים לטעום את קדושת העיר במלוא הדרה, ובאלפי מתפללים המגיעים מהארץ ומהעולם לשאת תפילותיהם.
ירושלים הינה עיר מלאת סיפורים הנפרשים לאורך אלפי שנים. עיר של מלחמות עקובות דם, חורבן גדול וקדושה ענקית.
עיר שפוצלה וחוברה, נהרסה, נבנתה וקודשה ע"י שלוש דתות.

ירושלים היא עיר מעניינת ומסקרנת.

כמעט בכל חפירה מתגלה אתר ארכיאולוגי המגלה עוד קצת על העיר שרב הנסתר בה על הגלוי.


מדריכי הרובע היהודי, המכירים את הרובע על פינותיו החבויות והסודיות, מלווים את המבקרים במסע מרתק על אבני הדרך העתיקות והמרגשות של העם היהודי בעיר העתיקה בירושלים בסיור שמתחיל בשער יפו, וממשיך אל בית כנסת החורבה המרשים והיפה ביותר בעולם, שם יוסבר מהי עוצמת התפילה ערב השנה החדשה. 
בית הכנסת החורבה אינו נראה כחורבה כלל וכלל, אך בעבר הוא נבנה ונהרס מספר פעמים ועל כן נקרא כך.
סיפור בית הכנסת מעניין ומפתיע מאוד ואני מאוד ממליצהלא לפספס סיור בו.


בהמשך יעלו המבקרים אל כיפת בית הכנסת, לתצפית עוצרת נשימה של 360 מעלות על ירושלים המרהיבה.
מתצפית זו, מלבד אויר ההרים הצלול, ניתן לראות את ירושלים וממש להציץ בסקרנות אל חלונות המבנים שמסביב. החוויה הנה שונה. רואים בקו אוירי ישר את המסגדים לצד בתי הכנסת. הכל ללא הגבולות שבני האדם הצליחו לייצר על הקרקע ובלבם.

הסיור ימשיך לעבר הרובע ההרודיאני, שם המטיילים יצפו בתגליות מדהימות בהם בתי הכוהנים העשירים, פסיפסים מיוחדים, כלי בית יוקרתיים, תחריט המנורה וגם המקוואות והמרחצאות בהם היו מטהרים את הגוף ואת הנפש. 


מרגש מאוד לראות את הכלים והקישוטים שיצרו לפני מאות ואלפי שנים. לדמיין את האנשים מאותה התקופה יושבים באותו הרחוב ממש ומנהלים את שגרת יומם.


הסיור יימשך בפגישה עם פייטן ירושלמי, שיספר על חוויותיו מבתי הכנסת הגדולים של העיר, וילווה את משתתפי הסיור לחוויה לילית מרגשת על ידי פיוטי סליחות מרגשים של העדות השונות, בנעימות מלאות געגוע והתחדשות. 


המוזיקה והשירה סוחפים, גם את הלא דתיים. זוהי חוויה מרגשת ומלאת עוצמה.לקראת סיום, יעברו המבקרים בגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון ממנו היו עולים המתפללים אל הר הבית ובו נמצאת כתובת מדהימה שמעלה שאלה – האם מכאן תקעו בשופרות יום הדין שנשמעו בכל ירושלים? נדמיין את ימי ההתחדשות והסליחות למרגלות המקום הקדוש ביותר לעם היהודי.
את הסיור מסיימים באמירת סליחות בכותל המערבי עם המוני בית ישראל בתפילה לימים טובים ולהתחדשות.


סיורים לקהל הרחב ייצאו משער יפו בימי חמישי: כו' באלול (29.9.16) , ד' תשרי (6.10.16) בשעה 21:00 וימשכו כ-3.5 שעות ברובע היהודי. מחיר לאדם בודד: 60 ש"ח (המחיר כולל כניסה ל-3 אתרים - כניסה לבית הכנסת החורבה, הרובע ההרודיאני והגן הארכיאולוגי, פייטן ושתיה חמה).
בנוסף, ניתן לתאם סיורים לקבוצות של עד 40 איש במחיר מיוחד.


בנוסף, בתאריכים ז'-ח' בתשרי (9-10.10.16) החל מהשעה 21:00 ועד 00:30 יתקיימו סיורים נוספים בין סמטאות העיר העתיקה. סיורים אלו יתחילו במשכנות שאננים יעברו דרך גיא בן הינום, קבר דוד, שער צין, ארבעת בתי הכנסת, כיכר בית כנסת חורבה, בית כנסת הרמב"ן, בית מחסה, הקרדו, מנורת הזהב, תצפית על הר הבית ועל הכותל המערבי. הסיורים יסתיימו באמירת סליחות בחצות ברחבת הכותל המערבי. עלות הסיור 25 ש"ח למשתתף.


מספר המקומות מוגבל, ההרשמה לסיורים היא מראש דרך אתר האינטרנט של החברה לפיתוח הרובע בכתובת www.rova-yehudi.org.il ,או במוקד התיירות בטלפון4987*