מוזיאון המוזיקה העברי בסיורי סליחות
צילומים:אריאל גמרסניחודש אלול, הרי הוא חודש הסליחות, הינו זמן מושלם להגעה לסיור המוזיאון המוזיקה העברי.
באוירה של קודש ונוסטלגייה תעברו בין שבעת חללי המוזיאון ותתפעמו מן היופי, השלווה והעושר הפרוס לפניכם.
עבור היהודים שהגיעו מן הגולה תהיה התרגשות עצומה לגלות מחדש את צלילי הילדות מבית אבא, באמצעות הכלים הרבים שקובצו מרחבי העולם.
עבור הדור שנולד בארץ- זו ההזדמנות להכיר את המורשת המוזיקלית של משפחתם.צלילי הכלים מעבירים רטט גם כשלא מדובר בכלי מן "העדה שלנו". הצלילים עמוקים, שורשיים, והניגון היהודי העולה מהם נותן תחוש של פתיחת שערי שמיים גם עבור אלו שלא כ"כ מאמינים.
לצד כלי הנגינה הרבים המייצגים את תפוצת ישראל בעולם, תחזו בחדרים מפוארים ברוח האיזור ממנו הגיעו כלי הנגינה המצויים באותו האולם.
חלק מן החדרים נבנו וצויירו בארץ וחלקם נוצרו בחו"ל תחת עינו הפקוחה של אלדד- מנהל המקום.אלדד מלווה את הקבוצות המגיעות בנגינה נהדרת ובסיפורים מעניינים ומרתקים. הוא מפליא לנגן על כל הכלים בחן ובכשרון וסוחף את הקהל בשירה.


אודות המוזיאון:
מוזיאון המוסיקה העברי הראשון שנפתח בפסח האחרון במטרה לתת במה לתרבות העשירה של המוסיקה העברית על כל השפעותיה וגווניה משלב חידושים טכנולוגיים ומציג מגוון כלי נגינה עתיקים המאפשרים לילדים ולמבוגרים ליהנות מחווייה מעשירה ומרגשת.


המוזיאון המשלב חידושים טכנולוגיים לצד תצוגת כלי נגינה עתיקים מעניק חוויה מיוחדת למבקרים בו. הסיור במוזיאון נערך עם טאבלט הניתן בכניסה למוזיאון.בטאבלט ניתן לפגוש את 'סבא לוי' דמות אנימטיבית בתלת מימד המדריכה את המבקרים דרך הגלויות השונות בהם עבר עם ישראל, החללים המעוצבים ודרך משחקים אינטראקטיביים המוצבים בכל חלל וחלל, אוסף ייחודי ומגוון של כלי נגינה עתיקים וחדשים ועיצוב מיוחד של החללים במוזיאון פרי חזונות ויצירתו של אלדד לוי – מנהל המוזיאון.


גולת הכותרת של המוזיאון הוא המשחק הראשון בהיסטוריה בתלת מימד ובמציאות מדומה דרך משקפי אוקולוס. מדובר בסיור  עצמאי בתוך 'בית המקדש' המלווה במוסיקה וסרטי תלת מימד שגם אותם יצר אלדד לוי בתהליך עבודה ארוך לצד חברת AVS וחברת 'סנובול' בהמחשת רעיונות למציאות עכשווית.

מוזיאון המוסיקה העברי, פרי חזונם המשותף של המוסיקאי אלדד לוי ואיש העסקים, לורנט לוי שהשקיע במוזיאון כ-20 מיליון ₪, הינו הנדבך הראשון מפרויקט כיכר המוסיקה המורכב ממוזיאון, כיכר מוסיקה - בה יתקיימו הופעות לקהל הרחב, ניתן יהיה להנות ממגוון מסעדות, אודיטוריום למופעים, אקדמיה למוסיקה ועוד.

אלדד לוי - אמן, יוצר, מוסיקאי מוערך ונגן סנטור פרסי מהטובים בארץ. יזם את פרוייקט הדגל 'פרוייקט מסעלה', שיתף פעולה עם אמנים ישראלים בולטים, ביניהם: אביתר בנאי, אברהם טל, מאיר בנאי, שוטי הנבואה, יונתן רזאל, להקת שבע ו'פשוטי העם'.

שבעת החללים במוזיאון:

מרכז אסיה: החלל כולל אלמנטים תרבותיים שמקורם באיראן, אזרבייג'ן ובוכרה. החל מארכיטקטורה ייחודית וכלה בסרטון קצר המתעד את תרבות ואורחות החיים. לאורך הקירות מוצבים כלי הנגינה העתיקים המאפיינים את התרבויות כגון: זורנה כורדית, זארב פרסי, רובאב בוכרי, פאנדור קווקזי ועוד. כלים רבים ומיוחדים שאפשר לשמוע אך ורק דרך אזניות הסיור. המבקרים בחלל יוכלו להנות ממשחק אינטראקטיבי בסגנון 'גיטר הירו' שיאפשר למבקרים לחוות נגינה עם הצלילים המקומיים.


מרוקו-אנדלוסיה מוקדש למסורת המרוקאית ולהשפעות הספרדיות. המוסיקה במקום היא מרוקאית-אנדלוסית. המבקרים יוכלו ליהנות מסרטון המציג את התרבות המקומית וכלי נגינה ייחודיים לאזור ביניהם, ג'ונברי מרוקאי, קאחון מלבני, ראבאב מרוקאי ועוד.


בנוסף ניתן ליהנות מ"שולחן ארבעת היסודות" משחק אינטראקטיבי, בו יוכלו המבקרים להתנסות בניגון בכלים המיוחדים.


עירק, סוריה, מצרים והודו - חלל המעוצב בשלל סגנונות ובצבעי אדמה, קשתות ארכיטקטוניות מרשימות. על תקרת החלל הקמורה, תאורה ייחודית שמשרה בחלל אווירה של רוגע ושלווה.


בחלל זה פינת האזנה בה יוכל המבקר להקשיב לשלל סגנונות המוסיקה והפיוט העתיקים המאפיינים את יהדות בבל, חאלב, מצרים וקוצ'ין.
בין כלי הנגינה שמוצגים: נבל מקראי, עוד סורי, שהנאי הודי, דרבוקה מצרית, דודוק ארמני ועוד. המשחק האינטראקטיבי יכלול שאלות עליהם יוכלו המבקרים לענות באמצעות הטאבלט.
אירופה ואשכנז -חלל המשלב בין התרבות היהודית האירופאית הוותיקה והעכשווית.
חלל אירופה ואשכנז מוצג ספר דיגיטלי ענק המעניק חווייה אינטראקטיבית בו ניתן למצוא פרטים ביבליוגרפיים על דמויות מפתח שהשפיעו על המוסיקה היהודית המוצגת בכל שאר החללים.

תקרת ורצפת החלל מייצגות תקופות שונות בהיסטוריה היהודית, מלווה בצלילי פעמוני רוח התלויים מעל התצוגה המרכזית בחדר. בין כלי הנגינה בחלל זה ניתן למצוא חמת חלילים סקוטית, כינור פולני, ציתר צרפתי, סקסופון טנור, קרן אירופאי ועוד.
ארצות הבלקן - חדר המעוצב בצבעים כחולים ובהירים בהשראת האזור. בחלל מוצג סרטון בו יספרו יהודים שחיו באזור על התרבות המיוחדת ואורח החיים המוסיקלי הייחודי בבלקן.


המבקרים בחלל זה יהנו ממשחק אינטראקטיבי תחרותי בו יבדקו את מיומנותם בכלי נשיפה אופייניים לאזור. בין כלי הנגינה שיוצגו בחלל זה ניתן יהיה למצוא את הבוזוקי היווני, באללייקה בולגרית, גוסלה יוגוסלבי וקלרינט טורקי.


אפריקה ותימן – חלל המעוצב בהשראת הקשר המיוחד של היהודים באזור אל האדמה והרוחניות. רוב כלי הנגינה המוצגים בחלל הינם כלי הקשה שמקורם במדינות מרכז אפריקה השונות. בחלל זה יוכלו המבקרים להתנסות בעצמם בנגינה בכלי הקשה אלקטרוניים שצלילם ישמע רק על ידי לבישת אוזניות הסיור.


בין כלי הנגינה שיוצגו בחלל זה: קורה אפריקאית, פעמון דון דון, תוף גינאה כרר נבל אתיופי ושופרות תימנים.
החלל העברי - האחרון מבין שבעת החללים המוסיקליים, מוקדש לקיבוץ הגלויות ולעברן המוסיקלי המיוחד של ארץ ישראל וירושלים. לצד כלי הנגינה יוצגו גם כתבים של יהודים שסיפרו על ארץ ישראל בתקופות שונות בהיסטוריה, החל מתקופת בית המקדש הראשון ועד זמננו.
בין כלי הנגינה שיוצגו בחלל ניתן למצוא שופרות שונים, נבל מקראי וכלי נגינה מודרניים שונים.

בחלל העברי מסיירים המבקרים בדגם של בית המקדש באמצעות משקפי מציאות וירטואלית, להאזין למוסיקה מקורית ולקחת חלק בעבודות בית המקדש השונות.


לצד המוזיאון פועלת חנות מוסיקה ייחודית בה ניתן לרכוש מזכרות ופריטי מעוצבים הקשורים לעולם המוסיקה העברית והיהודית.


מחוץ למוזיאון תוכלו להנות מרחוב מקסים ומכיכר המוזיקה.
את הכיכר והרחוב מקשטות מטריות רבות כפי שניתן למצוא בבירות רבות בעולם.

מוזיאון המוסיקה העברי
יואל משה סלומון 10 נחל שבעה ירושלים
לפרטים נוספים והזמנת סיורי סליחות – 02-5406505
עלות לאדם: 65 ש"ח
שעות פתיחת המוזיאון: א'-ה' 09:00-17:00 ו' – 09:00-13:00
מחירי כניסה למוזיאון: רגיל – 50 ש"ח, ילד מגיל 5 ומעלה – 40 ש"ח/סטודנט 35 ש"ח/חייל 30 ש"ח